Avrupa’nın Yeni Kayak Merkezi

Kayak tutkunları ve kış mevsimini sevenler planlar yapmaya başladı bile. Son yıllarda Avrupa ve ülkemizde hızla popüler olmaya başlayan Bansko Kayak Merkezi bu planlarda yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Bulgaristan’ın güneyinde yer alan dağ beldesi olan kayak merkezi tüm dünyada hızla tanınmaya başladı bile.Glazne Nehri’nin iki yanında ve Prina Dağı eteğine kurulu olan Bansko hem kayak hem de kış tatili yapmak için kusursuz bir rota.

Bansko Kayak Merkezi’ne nasıl gidebilirsiniz ?

Bulgaristan’da bulunan Bansko Kayak Merkezi’ne gitmek için hava ya da karayolunu tercih edebilebilir. Ancak ülkemizden yaklaşık 4 gün süren bir karayolu ulaşım süresi nedeni ile fazla tercih edilmiyor karayolu ulaşımı.

İstanbul’dan Sofya’ya direkt uçuşlar bulunuyor, bu uçuşlarla Sofya’ya gidebilir ve Sofya’dan yaklaşık 170 kilometre uzaklıkta bulunan merkeze rayolu ile ulaşabilirsiniz.

Ne zaman gitmeliyim Bansko’ ya ?

Denizden 950 metre yükseklikteki dağ kasabası Bansko’ya gitmek için kış aylarını tercih etmek en makulü, zira merkezde kış aylarında kar bulunuyor. Bu arada merkez aynı zamanda tırmanış ve yürüyüş konusunda da popüler, eğer kayak yapmak değil doğa yürüyüşü ve tırmanış yapmak istiyorsanız yaz aylarında da Bansko’ya gidebilirsiniz. Bulgaristan’a gidebilmek için Schengen vizesi almak gerektiğini de anımsatalım. Yani Bansko Kayak Merkezi’ne gitmeyi planlıyorsanız vize başvurunuzu yolculuk tarihinizden makul bir süre önce yapmanız en doğrusu.

Kayak merkezi toplam 75 kilometre uzunluğunda 13 piste sahip. Farklı zorluk derecelerindeki pistler her seviyeden kayakçıyı Bansko’ya çekiyor. Merkezde amatörlere uygun 6 mavi pist, orta derecede 5 kırmızı pist ve profesyonel kayakçılara uygun 2 siyah pist yer alıyor. Merkezde bulunan siyah pistlerin birçok uluslar arası kayak yarışmasına da ev sahipliği yaptığını söylememizde fayda var. Pistlerin uzunlukları ise 530-2600 metre arasında değişiyor. Merkezde ayrıca 6 chairlift, 16 t-bar ve 1 gondol bulunuyor. Merkezde bulunan lift sistemlerinin kapasitesi saatte 14 bin kişi.

Bansko Kayak Merkezi’nde sadece kayak yapılmıyor, merkez birçok alternatif spor yapmak için de tercih edilebiliyor. Bansko Kayak Merkezi’nde,

  • Biathlon
  • Cross country kayağı
  • Snowboard
  • Ski-doo
  • Extreme kayak
  • Buz pateni
  • Karda paintball
  • Dağ yürüyüşü de yapılabiliyor.

14 Aralık 2018

Benzer Yazılar

0 Ziyaretçi Görüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtiçi Turlar

Kapadokya Turu

Eskişehir Turu

Karadeniz Turu

Abant Turu

Yedigöller Turu

Konya Mevlana Turu